Review: ViTrox V9i CI Conformal Coating Inspection ARV
Award-winning Smart Robotic Optical System Solution Solution designed to cater for the PCB manufacturing process. The cost-effective V9i CI system provides fast, reliable and full coverage inspection for conformal coating with high-resolution inspection results. Integrated with 6-axis COBOT arm, Smart Robotic Optical System Solution provide multi-angle inspection up to 90° for various inspection requirements. Equipped with UV lighting and white light to inspet the conformal coating after curing. With the latest extended size capability (XL), the V9i CI system now capable to support large board inspection with extended size capabilities. * Additional configuration options available: V95i Rotator and V97i Flipped Conveyor.
Key Features
- Highly flexible multi-angle inspection utilizing 6-Axis COBOT arm for 3D inspection and measurement of partially hidden parts
- High speed 2-in-1 inspection capabilities (conformal coating and final assembly) to automate or replace Human Inspections
- Fast inspection speed utilizing 6-axis COBOT arm
- Conformal coating inspection solution for multiple applications
- High accurate coating thickness measurement and side angle inspection
- Advanced CAD-less smart learning programming
- Compact size and space saving measurement
- Preferred choice of Top EMS Companies
- Smart manufacturing ready
Technical Specifications
| V9i CI (Conformal Coating Inspection) | SMT PCB Assembly Smart Robotic Optical System Inquire Customer Testimonials Overview Award-winning Smart Robotic Optical System Solution Solution designed to cater for the PCB manufacturing process. The cost-effective V9i CI system provides fast, reliable and full coverage inspection for conformal coating with high-resolution inspection results. Integrated with 6-axis COBOT arm, Smart Robotic Optical System Solution provide multi-angle inspection up to 90° for various inspection requirements. Equipped with UV lighting and white light to inspet the conformal coating after curing. With the latest extended size capability (XL), the V9i CI system now capable to support large board inspection with extended size capabilities. * Additional configuration options available: V95i Rotator and V97i Flipped Conveyor. Key Features Highly flexible multi-angle inspection utilizing 6-Axis COBOT arm for 3D inspection and measurement of partially hidden parts High speed 2-in-1 inspection capabilities (conformal coating and final assembly) to automate or replace Human Inspections Fast inspection speed utilizing 6-axis COBOT arm Conformal coating inspection solution for multiple applications High accurate coating thickness measurement and side angle inspection Advanced CAD-less smart learning programming Compact size and space saving measurement Preferred choice of Top EMS Companies Smart manufacturing ready Learn More |
|---|---|
| Specification | Inspection Functions V9i CI provides fast and reliable conformal coating inspection. It has multi-angle views with both ruled based & self-learned algorithms to cater for various inspection needs. System Type Stand alone system integrated with Cobot Inspection Coverage Coating Splash, Bubbles, Insufficient, Foreign Object, Coating Scratch, O Peel, Missing Coating, Excess Coating, Coating on Connector, Keep-out-area, Coating Thickness Measurement Board & Component Level Traceability Camera-Read Barcodes; External Barcode Reader Configured System Hardware Standard XL Computer System Intel Core i9, 64GB RAM, 1TB NVME M.2, 1TB SSD Operating System Windows 10 (64-bit) Camera & FOV Size 5MP color camera, FOV 65mm*65mm (default) Optical Resolution ~32μm/pixel Inspection Speed 30cm²/s Lighting Module Hybrid UV + White Light X-Y-Z Axis Repeatabilty ±50μm PCB Dimension Minimum PCB Size (L x W) 50mm x 50mm Maximum PCB Size (L x W) 510mm x 510mm 840mm x 620mm Thickness Measurement Minimum Thickness >25μm Installation Specification Power Supplies 100-120 V, 16A / 200-240V, 8A Single Phase System footprint (Width X Depth X Height) 696mm x 893mm x 1600mm (normal robot operating height) 696mm x 893mm x 1719mm (normal robot operating height) Total system weight ~350kgs |
| Inspection Functions | V9i CI provides fast and reliable conformal coating inspection. It has multi-angle views with both ruled based & self-learned algorithms to cater for various inspection needs. |
| System Type | Stand alone system integrated with Cobot |
| Inspection Coverage | Coating Splash, Bubbles, Insufficient, Foreign Object, Coating Scratch, O Peel, Missing Coating, Excess Coating, Coating on Connector, Keep-out-area, Coating Thickness Measurement |
| Board & Component Level Traceability | Camera-Read Barcodes; External Barcode Reader Configured |
| System Hardware | Standard XL |
| Computer System | Intel Core i9, 64GB RAM, 1TB NVME M.2, 1TB SSD |
| Operating System | Windows 10 (64-bit) |
| Camera & FOV Size | 5MP color camera, FOV 65mm*65mm (default) |
| Optical Resolution | ~32μm/pixel |
| Inspection Speed | 30cm²/s |
| Lighting Module | Hybrid UV + White Light |
| X-Y-Z Axis Repeatabilty | ±50μm |
| Minimum PCB Size (L x W) | 50mm x 50mm |
| Maximum PCB Size (L x W) | 510mm x 510mm 840mm x 620mm |
| Minimum Thickness | >25μm |
| Power Supplies | 100-120 V, 16A / 200-240V, 8A Single Phase |
| System footprint (Width X Depth X Height) | 696mm x 893mm x 1600mm (normal robot operating height) 696mm x 893mm x 1719mm (normal robot operating height) |
| Total system weight | ~350kgs |