Review: ViTrox V9i FI designed for Final Assembly Inspection
Award-winning Smart Robotic Optical System Solution designed to cater for the PCB manufacturing process. The cost-effective V9i FI system provides fast, reliable and full coverage inspection for final assembly process with high-resolution inspection results. Integrated with 6-Axis COBOT arm, Smart Robotic Optical System Solution Solution provide multi-angle inspection up to 90° for various inspection requirements. Equipped with patented multi-angle lighting that cater for various industry application. With the latest extended size capability (XL), the V9i FI system now capable to support large board inspection with extended size capabilities. * Additional configuration options available: V95i Rotator and V97i Flipped Conveyor.
Key Features
- Highly flexible multi-angle inspection utilizing 6-Axis COBOT arm for 3D inspection and measurement of partially hidden parts
- High speed 2-in-1 inspection capabilities (conformal coating and final assembly) to automate or replace Human Inspections
- Fast inspection speed utilizing 6-axis COBOT arm
- Final assembly process inspection solution for various industry
- High accurate component height measurement with laser profiler
- Advanced CAD-less smart learning programming
- Compact size and space saving measurement
- Preferred choice of Top EMS Companies
- Smart manufacturing ready
Technical Specifications
| V9i FI (Final Assembly Inspection) | SMT PCB Assembly Smart Robotic Optical System Inquire Customer Testimonials Overview Award-winning Smart Robotic Optical System Solution designed to cater for the PCB manufacturing process. The cost-effective V9i FI system provides fast, reliable and full coverage inspection for final assembly process with high-resolution inspection results. Integrated with 6-Axis COBOT arm, Smart Robotic Optical System Solution Solution provide multi-angle inspection up to 90° for various inspection requirements. Equipped with patented multi-angle lighting that cater for various industry application. With the latest extended size capability (XL), the V9i FI system now capable to support large board inspection with extended size capabilities. * Additional configuration options available: V95i Rotator and V97i Flipped Conveyor. Key Features Highly flexible multi-angle inspection utilizing 6-Axis COBOT arm for 3D inspection and measurement of partially hidden parts High speed 2-in-1 inspection capabilities (conformal coating and final assembly) to automate or replace Human Inspections Fast inspection speed utilizing 6-axis COBOT arm Final assembly process inspection solution for various industry High accurate component height measurement with laser profiler Advanced CAD-less smart learning programming Compact size and space saving measurement Preferred choice of Top EMS Companies Smart manufacturing ready Learn More |
|---|---|
| Specification | Inspection Functions V9i FI provides a wide coverage of final products inspection through the flexibility of multi-angle robotic arms and able to apply rule based & self-learn algorithms to cater for different industry sectors. System Type Stand alone system integrated with Cobot Inspection Coverage Polarity/ Orientation, Absense/Presence, Knock-off, Component Chip-off, Foreign Object, PCB Exposed Copper, Assembly Inspection, Label Print Inspection, Label Quality Inspection, Connector Inspection, Height Measurement Board & Component Level Traceability Camera-Read Barcodes; External Barcode Reader Configured; OCR Capability with Batch Code Logging System Hardware Computer System Intel Core i9, 64GB RAM, 1TB NVME M.2, 1TB SSD Operating System Windows 10 (64-bit) Camera & FOV Size 5MP color camera, FOV 65mm*65mm (default) Optical Resolution 14μm - 33μm Inspection Speed 30cm²/s Lighting Module Motorized RGBW + Coaxial Lighting or UVW + Coaxial Lighting + UV RGB X-Y-Z Axis Repeatabilty ±50μm PCB Dimension Minimum PCB Size (L x W) 50mm x 50mm Maximum PCB Size (L x W) 510mm x 510mm 840mm x 620mm Thickness Measurement Minimum Thickness N/A Installation Specification Power Supplies 100-120 V, 16A / 200-240V, 8A Single Phase System footprint (Width X Depth X Height) 696mm x 893mm x 1600mm (normal robot operating height) 696mm x 893mm x 1719mm (normal robot operating height) Total system weight ~350kgs |
| Inspection Functions | V9i FI provides a wide coverage of final products inspection through the flexibility of multi-angle robotic arms and able to apply rule based & self-learn algorithms to cater for different industry sectors. |
| System Type | Stand alone system integrated with Cobot |
| Inspection Coverage | Polarity/ Orientation, Absense/Presence, Knock-off, Component Chip-off, Foreign Object, PCB Exposed Copper, Assembly Inspection, Label Print Inspection, Label Quality Inspection, Connector Inspection, Height Measurement |
| Board & Component Level Traceability | Camera-Read Barcodes; External Barcode Reader Configured; OCR Capability with Batch Code Logging |
| Computer System | Intel Core i9, 64GB RAM, 1TB NVME M.2, 1TB SSD |
| Operating System | Windows 10 (64-bit) |
| Camera & FOV Size | 5MP color camera, FOV 65mm*65mm (default) |
| Optical Resolution | 14μm - 33μm |
| Inspection Speed | 30cm²/s |
| Lighting Module | Motorized RGBW + Coaxial Lighting or UVW + Coaxial Lighting + UV RGB |
| X-Y-Z Axis Repeatabilty | ±50μm |
| Minimum PCB Size (L x W) | 50mm x 50mm |
| Maximum PCB Size (L x W) | 510mm x 510mm 840mm x 620mm |
| Minimum Thickness | N/A |
| Power Supplies | 100-120 V, 16A / 200-240V, 8A Single Phase |
| System footprint (Width X Depth X Height) | 696mm x 893mm x 1600mm (normal robot operating height) 696mm x 893mm x 1719mm (normal robot operating height) |
| Total system weight | ~350kgs |